Search This Blog

Wednesday 27 June 2012

Tokaj Nobilis Barakonyi Furmint 2009




Csak nem birtam ki, hogy ne posztoljak, mivel ma kostoltam valamit, amit erdemes azonnal megirni.
Ma korbeautoztam minden valamirevalo borboltot a varosban, szaraz magyar bort keresve. Azt mondanom sem kell, hogy nem jutottam semmire. Hihetetlen, hogy egy felmillas varosban nem vagyunk megtalalhatok. Banatomban vettem egy cru rizlinget Elzaszbol.
Vegre kisutott a nap, kiultem tanulni a szeszes vizsgara, bort is bontottam, mert az ugy jarja.
Tokaj Nobilis Barakonyi Furmint 2009, 14.5%. A Pannon Bormustras Csucsbort egy hazai borboltban "tukmaltak" ram, bevalllom nem ismertem a pinceszetet, csak hallomasbol.
Attetszoen szintelen, orra nagyon hangsulyos, korte, mez, viragmezo,szenaboglya, vanilia, menta. Sut belole az elegancia. Kostolva felszaraz, testes, magas alkohollal, kremes, s savat is eroteljesnek talaltam. Nagyon egyben van, tokeletes osszhangot mutat, joizu,s zamatos a korty. A valtozatos gyumolcsoket hordos aromak (vanilia, mogyoro) kovetik, majd a vegen sok-sok asvanyossag. Komplex. Orombor. Lecsengese hosszu. Ara nevetseges. Asszem 3e Ft. Vaskos 7 pont.
Na, ilyenkor sajnalom, hogy nem otthon lakok...

Monday 18 June 2012

The Definitive Italian Tasting 2012, London





Hetfon Londonban voltam a Definitive Italian Tasting 2012 nevu rendezvenyen, ami immar 14.-ik alkalommal kerult megrendezesre. Az esemeny lebonyolitasarol csak jot lehet mondani, nagyon szep, nyugodt kornyezetben (Lord`s Cricket Ground) zajlott a dolog, igen jol szervezettek voltak. Katalogus impressziv, minden (palack, asztal, kiallito) szamozva, konnyu volt eligazodni, gratisz ebed+bor. Persze a jo sajtoert meg kell dolgozni. Roviden a rendezvenyrol: kb. 60 kiallito ceg, atlagban 10-12 borral, ez ugye 600+ bor. Lefedtek egesz Italiat. Mindenki eladni akar az egyik oldalon, mig a masikon ott voltak a beszerzok, az angol borsajto szine-java, a Jedi/m2 arany az egekben. En kostolni/tanulni mentem. Talalkozhattam jonehany borasszal is akiknek arulom a borait is a cegnel. Talaltam magyarokat is, milyen kicsi a vilag. A kostolot ket reszre lehetett tagolni, volt ugye a 61 kiallito a standjaval, illetve egy kulon reszre mindenki nevezett 1 bort, melyeknek 2 kriteriumnak kellett megfelelni: legalabb £6.50-es ar (ez kicsit tobb, mint 2000 HUF), s hazai fajtabol legyen, igy aki akart tudott "gyorskostolni" is. Persze a dolog izet az adja meg ha beszelgethetsz a termelovel. Mint korabban irtam, nem nagyon volt konkret tervem, hogyan is kostoljak, de azert probaltam belevinni valami koncepciot. Szelektalni kell, s limitalni magad. Ennyi bort keptelenseg vegigkostolni, nalam 60-80 a hatar, ahol elfaradok, s vege van. Elsore feherborokat kostoltam, a pinot grigiot kihagyva, corteze, tramini, fuszeres tramini, vermentino, rizling, greco, verdicchio, Rossz bort nem kostoltam, csak emliteskeppen nehany, ami megragadott:
Gavi di Gavi, Raccolto Tardivo, Toledana 2011, Fratelli Martini Secondo Luigi Spa, Piemonte a melysegevel, koncentraltsagaval, kremessegevel.
Greco di Tufo DOCG 2011, Vinosia, Camponia. Sok gyumolcs, reszeltalma, citrom, vanilia. Elegans, jol ihato bor hosszu lecsengessel.
Masodik forduloban megkostoltam barmilyen Pinot Noirt amibe belefutottam (egy kezemen meg tudtam szamolni oket), itt kicsit negativ tapasztalataim vannak. Mind kaliforniara hajazo agyonegettett, fazott, lekvaros bor volt, hianyzott az elegancia beloluk.
Kerestem altalam sosem latott/hallott fajtakat is, itt harmat lehet kiemelni.
Schioppettino DOC 2009, Sdrica, Friuli, nagyon intenziv illat, s izvilag, szamoca, viragok, fuszerek, nagyon friss erzest nyujt. S nem volt tul nehez sem.
Tintilia del Molise DOC 2008, Azienda Agricola Cintagna, Molise: izvilag PN-re hajaz, de nagyon testes bor, s ez jol is allt neki.
Lacrima di Morro d¬Alba DOC 2011, Clonnarra, Marche. Szine, mint egy fiatal Beajolais Noveau-e, de nagyon eros illat, s izvilag, s robosztus test jellemzi. Jo egyensuly.
Kesobb futottam egy kort a Chianti, Brunello, Barolo, Barbaresco temaban is. A nebbiolo-s resznel, volt olyan amikor mazohistanak veltem magam, hogy minek is kinzom, gyilkolom az inyemet a sok, meg tul fiatal, nem integralodott tanninal. Hozzatennem, ezeket a borokat nem idealis ilyen kornyezetben kostolni.
Jonak talaltam:
Brunello di Montalcino Riserva Poggio All`Oro 2006, Castello Banfi, Tuscany: A sokak altal nem szeretett nagyuzem nagyon jo bora, nagyon intenziv, markans illat, csoki, cedrus, (szaritott)gyumolcsok hada, kostolva sem kell csalodnunk, folytatodik a kenyeztetes, nagyon selymes, telt koty, s nagyon hosszu a befejezes.
Barolo Castiglione 2007, Vietti, Piedmont. Nagyon jo struktura, mindene pont a helyen, kicsit tul fiatal meg, hogy teljes erejeben elvezni lehetne, nagy erlelesi potencial. Orr fantasztikus.
Sa`etta, Chianti Classico 2007, Monte Bernardi, Toscana. Voros gyumolcsok, komplexitas, nagyon hosszu lecsenges, elegans. Araert nagyot nyujt.
Talalkoztam Susanna Crocianival is, aki az altalunk is arult Vin Santo di Montepulciano DOC 2001, Toszkana keszitoje, s megnyero szemelyiseg, nagyon szimpatikus volt nekem. S a bor is jo, nagyon jo, azert a £16-ert. Ha nalunk valaki desszertbort keres, akkor a kovetkezo harmat szoktam megemliteni, Sautern, Tokaj, Vin Santo.
Biztos volt mas "kincs" is, amit egyszeruen kihagytam...
Utoirat: juliusban vizsgazok, tanulnom kell, blog masodlagos addig. Remeny persze van, bejegyzest meg majd meglatjuk...

Wednesday 13 June 2012

Olasz-Spanyol 1-1?

Tegnap szloven borkostolon kellett volna lennem, Londonban. Igenam, de elmaradt! Kisse vicces volt a dolog, mert raneztem a szervezo ceg honlapjara, hogy mikor is kezdunk, s nem talaltam semmit. Az oldal naptar reszen sem volt rola semmi. Itt gyanus lett a dolog, irtam nekik egy e-mailt, mielott megvettem volna a vonatjegyet, erre kiderult, hogy toroltek az esemenyt, a keves kiallitora hivatkozva. Erre megjegyeztem, hogy egy e-mailt azert elvartam volna a dologrol, ha mar februarban regisztraltam ra. Visszairta, hogy ok irtak e-mailt, csak en nem kaptam meg, ahogyan masok sem. Ha mar tobben jeleztek ezt a dolgot, akkor mit is csinalhatna az ember egyszeru angol fia? Kikuldom megegyszer a teljes latogatolistanak, s FELTESZEM a honlapomra, hogy TOROLVE. Nem? Levelvaltasunk utan egybol megvalosultak ezek az esemenyek. Ennek ellenere meg mindig nem vagyok tul boldog az egesz miatt, az utazasi koltseget (kb 35eFt) csak a mindent ketszer leellenorzo, pesszimista termeszetem miatt nem buktam be, de igy is belekerult egy szabadnapba, gyerekvigyazas megszervezesbe, valamint abba, hogy a LIWF-en nem kostoltam semmi szloven bort, mondvan ugyis megyek erre a kostolora. Karpotlasul jovo heten ugyanezen ceg szervezeseben ide megyek majd: Definitive Italian Wine Tasting, A helyszin (Lord’s Cricket Ground), s a majd 100 oldalas katalogus alapjan eleg komoly esemeny lesz. Majd meglatjuk. Jovo heten megirom. Sajna kostolasi tervem meg nincs, asszem ad hoc alapon fogom csinalni...

De nezzunk valami bort is. Koncepcio az nincs benne, hacsak nem akarom rahuzni a Foci EB-t...


Malvira Roero Arneis, DOCG, Piemont, 2010, 13%. A nem tul ismert arneis fajtabol keszult bor szarmazasi helye Barolotol eszakra talalhato. Citromsarga szin, illata citrom, zoldfuszerek, tropusi gyumolcsok, barack, s nemi vegetalis aroma a vegen. Van mit szalazgatni. Kostolva robosztus, s kremes/olajos, meglehetosen szeles skalat mutat izvilagban, nemi mineralitas a vegen. Alkohol kozepes felett, megtamogatva a magas saverzettel. A korty komplex, s kerek, jo az egyensuly. Lecsengese tiszta, s kelloen hosszu. 6+ pont, £10.99, Waitrose.

Vina Costeria, DO Ribeiro, 2010, 11.5%. Helyi fajtak hazasitasa egy nem tul ismert regiobol. Halvanysarga szin, orraban dinnye! fu, citrom, feher viragok. Konnyu, friss, zamatos, a kortyban az egzotikus gyumolcsok dominalnak, sav kicsit tul huzos, alkohol kozepes alatt. Lecsenges kozepes. Itt nem voltam annyira hanyattesve, korrektul megcsinalt, jol ihato, konnyed bor, de semmi tobb. 5 pont, £7.99, Waitrose.

Nalam a merkozes 1-0 lett az olaszok javara.

Hogy a szoveg felenel miert maskepp nez ki a sortav,stb azt nem tudom...Elonezetben egyforma...Valaki?


Utoirat: Bocs, de csak itt tudok reagalni, mert kommentet sem enged irni a sajat bejegyzesemhez. Szoval, nem elore megirt szoveget illesztek be, azonban a borok nevet beillesztem , nehogy elirjam. Koszi a tanacsot.



Tuesday 5 June 2012

Mahi-Mahi + Taboexa Albarino



















Boros blogomon neha kapcsolodo temakat is erintek. A mai poszt is ilyesmi akar lenni.
Cegunknel eleg komoly friss halkinalat van, tegnap vettem egy mahi-mahi nevu halat. fogalmam nem volt rola, hogy mi is az. A pultos csaj sem tudott sok infot mondani, azonkivul hogy meleg eghajlat. Otthon aztan gugliztam egyet-kettot, s rajottem, hogy ez az aranydurbincs hawaii neve, s az angolszasz orszagokban ezen az egzotikus neven forgalmazzak. Szep, feherhusu hal, gyorsan no, s izletes is. Bepacoltam ejszakara egy feherbor+viz+hagyma+pirospaprika+mustar, so, bors lebe. Masnap egy keves level egyutt legmentes alufoliazacskoban 20 percig sutottem 190 fokon. Pofonegyszeru, nem cifraztam agyon. Lehetne hozza rizottot kesziteni, de en lusta modon csak elorecsomagolt zacskos zoldsegkoretet tettem melle. Ja, meg a bort:

Taboexa Albarino, Rias Baixas, DO, 2011, 12.5%. Mult heten, a borvasaron vettem, allitolag a rizlinghez kapcsolodik a fajta, haletelhez idealis. Attetszo, halvany zoldessarga szin, orr kifinomult, s nagyon tiszta, citrom, barack, viragok. Megizlelve kremes, sok, de finom felepitett sav, kozepes test, s alkohol, barack, citrom, erett alma, aszalt gyumolcs, mez,s fuszerkeverek. A korty jo, nagyon itatja magat. Hossza/lecsengese is szep. Eros 6 pont, kb £9, Waitrose.

A bor kepet a cegtol loptam, s a 2009-es bor van rajta.


Utoirat: Richard Hemming 16.5 pontra tette a napokban, s ezt irta rola: Slaty, tight, green apple fruit, plenty of acidic drive, flint and seashell character. Tasty, vibrant stuff. (RH) 12.5%

Saturday 2 June 2012

konyvajanlo: Bortankonyv a Karpat-medence borai

Vegre - nagy kesessel - megjelent a masodik kotet. Kiado(nev)valtas tortent, nem tud hatterinfokat valaki az okokrol?
Ara meglehetosen borsos, 6e Ft korul van, s az elozo kotethez kepest majdnem felere csokkent az oldalszam, szoval nem eppen pozitiv iranyban mozdultak el.
A kotet feleben a borhoz/szolohoz kapcsolodo altalanos tudnivalok talalhatok. Peldaul a borkostolasrol, borkemiarol, technologiarol, illetve annak felszolgalasarol, tarolasarol. A masik fele vegigmegy a tortenelmi Magyarorszag borvidekein azok mostani allapota szerint. A kovetkezo szempontokat vizsgalja: foldrajzi helyzet, klima, alapkozet, talaj, domborzat, borstilus, epiteszet.
Nagyon jonak tunt az etel-bor parositassal illetve a kostolassal foglalkozo resz.
Nehany eszrevetel. Nem tetszett a fenykepes illusztracio teljes hianya. Kozhely, de egy kep feler ezer szoval. Ugy velem ez jol jott volna a metszesi/muvelesi modok abrazolasanal. Tovabba a csak fekete-feher illusztraciok a terkepeknel nem tul elonyosek. A Magyarorszag alapkozetenek terkepen 11 kulonfele kozettippust abrazolnak ily modon. Szvsz attekinthetetlen. Az egyes borvidekek leirasanal is jol jott volna egy jobb minosegu terkep, esetleg az I. es II. osztalyu teruletek valamilyen modon torteno abrazolasa. Azt gondolom, hogy egy ilyen arkategoriaju konyvnel elvarhatok valami ilyesmit. Az egyes videkekkel foglalkozo fejezeteket rovidnek tartom.
Osszesegben nagyon jol hasznalhato konyv az aranyszaju kepzes kulonfele letrafokain. Hianypotlo mu.