Search This Blog

Wednesday 22 September 2010

Ausztria szeptember 7-10, WSET tura, Elso nap, elozmenyek





Az elmult ket het tortenetet nem idorendi sorrendben publikalom, s most jutottam el az Ausztrias reszhez, illetve a Varmegye Borai, Szigetkoz Izei fesztivalhoz Mosonmagyarovaron. Mar szeptember 6.-an, hetfon lementem Londonba egy baratomhoz a masnapi, kora reggeli repulojarat miatt Becsbe. Este kinait rendeltunk (kacsat), s "veletlenul" pont volt nalam egy Szeremley Pinot Noir 2006. Regen nagy kedvenc volt, s biztosra akartam menni. A teglas-voroses szine mindig nagy vizualis elmenyt nyujt szamomra. Hozta a format, afonya, szamoca, ribizli, kis fahej, szegfuszeg, konnyuivasu, 13-as alkohol, valahova 5 es 6 pont koze teheto hangulattol fuggoen. Majd bontottunk egy spanyol agyonplecsnizett (Decanter Silver 2007, IWSC Bronz 2007) Castillo de Callatrava Reserva 2001-et. Nem voltam annyira hanyattesve, fekete cseresznye, megy, jo gyumolcsos, eros savakkal. Nem rossz, de teljes arat nem fizetnek erte. 5-6 pont ismet tetszestol fuggoen.
Kedd:
Masnaptol volt alkalmam 4 napot Ausztriaban eltolteni szakmai tovabbkepzesen a WSET felsofoku kepzes reszekent. Mindezt a cegem, s az Osztrak Bormarketing Tanacs szervezeseben. 19-en voltunk - mindenki angolszasz (brit, ausztral,kanadai), volt is belole nehezseg, mert a jelentkezesnel a cegunk rendszere nem birta ertelmezni az utlevelszamom. De telefonon megoldottuk a vegen. Rajtunk- tanoncokon - kivul meg jott 2 szemely, az egyikuk Jedi. Nagyon intenziv volt, napi 40-50 bor, 3-4 kulonbozo boraszat, reggel 7-kor mar a buszon kellett ulni egyik reggel, s este 10 utan fejeztuk be aznap! Landolas utan irany Becs, s a Wein & Co, ahol egy jo kis ebed utan Susanne Staggl eloadasat hallgathattuk az osztrak borhelyzetrol. A holgy az AWMB Angliaert felelos szemelye. Nagyon korrekt, informativ csomagot allitottak ossze szamunkra. Bar lenne ilyenem minden bortermelo orszagrol! Aminek kulonosen orultem az Peter Moser konyve: The Ultimate Austrian Wine Guide 2010/11. Ez kicsit a Rohaly-Meszaros fele Borkalauzhoz hasonlo konyv. Ezen cikk irasakor is hasznalom forrasnak. Ausztria fobb exportpiacai: Nemetorszag, Svajc, s a skandinav allamok. A holgy eloadasabol csak ket dolgot emelnek ki, nem akarok untatni nagyon statisztikai adatokkal. Eloszor azt, hogy a teljes osztrak export 20%-ot esett vissza 2009-ben, mindekozben a bor emelkedett 5.3%-ot ertekben, s 16%-ot volumenben. Volt ez a 80-as evekbeli borbotranyuk, ahonnan ujbol fel kellett epiteni magukat, s ez nagyon jol sikerult. A masik kiemelendo dolog: A 2002-es londoni Chardonay & Zold Veltelini kostolo, ahol az osztrak borok nagyon jo szereplese angliai attorest ert el szamukra. Az elso 4 helyet osztrak bor vitte, illetve az elso 10-ben 7 hely az ovek volt. A nem osztrak resztvevo termelokbol nehany nev: Latour, Jadot, Mondavi, Penfold. Kostolok kozul parat megemlitenek: Tim Atkin, Jancis Robinson, Steven Spurrier. 2 hetre ra Jancis irt egy hosszu cikket a Financial Times-ba a temaban. Mi, magyarok is masolhatnank ezt a modellt? Csak az a kerdes, hogy vannak-e hozza boraink, s hogy vajon ez lenne a kovetendo ut szamunkra? Ezt nem tudom, mindenki dontse el maga.
Ezutan volt egy Laurenz V kostolo,. Viszonylag uj ceg, csak ZV-el foglalkoznak, a hires Laurenz III unokaja az alapito. Laurenz III volt az, aki fejlesztette a manapsag vilagszert elterjedt Lenz Moser fele muvelesi modot. A dolog lenyege - ha jol tudom, javiton valaki, ha nem jo -, hogy megemeltek a lugas foldtol valo tavolsagat, igy konnyebb a munka, kisebb a fagyveszely. Boraik a Zold Veltelininek uj ertelmezest adtak, a bajrol, az eleganciarol, a konnyedsegrol szolnak, dalolnak. Kostoltuk a Charming-ot, a Friendly-t, a Sunny-t, a Singing-et. 2 bort emelnek ki jobban: A Silver Bullet-et, aminek szep, Zold Veltelinihez kepest eroteljes sarga szine volt, szep egyensuly, vibralas, sok, de valahogy elegansan visszafogott gyumolcsosseg, mango, papaya, bors, anizs, gyogynoveny. Savai nagyon szepek, nagyon jol osszeall, egy egesz a bor. Hossza sem elvetendo. Taraznek belole rendesen. Ara sem olyan veszes. 7 pont alja. A masik bor egy igazi csemege, egy 1980-as ZV. Az utolso kepen lathato. Bevallom oszinten, nincs nagyon tapasztalatom ilyen koru borok kostolasaban, s nem voltam elajulva. Persze az lehet, hogy tapasztalatlansagom miatt volt igy. Azert igen szepen tartotta magat -korahoz kepest. Kicsit olajos erzetem volt. Meg volt mar egy kicsit faradva, mar nem a gyumolcsok voltak eloterben. Kuriozumnak jo volt, de nem mindennapi fogyasztasra. Arra igen jo pelda, hogy milyen hosszu elete lehet egy Zold Veltelininek. Kepzeljuk el, hogy mennyi lehet egy mostani, sokkal modernebb technologiaval elkeszitettben? Pontot nem tudnek ra adni.

3 comments:

  1. A Peter Moser-féle kalauz egyenlő a Falstaff-fal?

    ReplyDelete
  2. Miért gondolod, hogy a modern technológia szükségszerűen jobban eltartható borokat eredményez?

    ReplyDelete
  3. drbarta:
    Igen, a Falstaff adja ki.

    Balogh Zoltan:
    Nem gondolom, feltetelezem. Az elmult 30 evben jelentoset fejlodtunk ezen a teren. Ez csak elonyere vallhat a boroknak, nemde? Javits ki, ha tevedek. Persze en nem keszitek bort. Te mit gondolsz?

    ReplyDelete